Wypalenie programisty – ciemne strony pracy.

Wypalenie programisty – ciemne strony pracy.

Skoro tutaj trafiłeś na pewno nie zaskoczę Cię, mówiąc że programowanie jest niesamowite ale co jeśli wystąpi wypalenie programisty? Często musimy używać kreatywnych rozwiązań, rozbudowanych narzędzi i usług w trakcie tworzenia projektu, które mogą nam to ułatwić. Mimo wszystko zazwyczaj znajdzie się coś co nie idzie zgodnie z planem. Każdy nieco inaczej na to reaguje. Można się dobrze bawić przy szukaniu błędu i ucieszyć się ze znalezienia rozwiązania lub w drugą stronę. Nieustanny stres, frustracja i niepokój, bo przecież “deadline”. Zastanówmy się w tym artykule co również może nas irytować i jak podejść do tematu jakim jest wypalenie programisty?

Rodzaj projektu

Myślę że wiele osób się ze mną zgodzi że przyjemnie wykonuje się projekt, który wywołuje uśmiech na ustach, z powodu zabawnego charakteru czy bardzo ciekawej tematyki. Każdy kiedyś miał taki projekt czy to w szkole, czy pracy. Może się jednak zdarzyć że trafimy do projektu, który każdego pracownika na samą myśl przyprawia o dreszcze. Najłatwiej w takim wypadku wyobrazić sobie starą aplikację, która jest regularnie naprawiana, ponieważ zrobienie wszystko od nowa byłoby zbyt kosztowne i czasochłonne. Mało kogo będzie napawał entuzjazm będąc świadomym że musi zorientować się w 20 letnim kodzie spaghetti z kilkoma różnymi standardami kodowania z antyczną bazą danych ociekającą irytacją programistów, którzy musieli nad nią pracować. Wyobraź sobie programistę-archeologa, który na podstawie takiej aplikacji może śledzić jak latami programowanie ewoluowało.
Ilość nieporozumień oraz niepotrzebnych fragmentów kodu może być spora a nikogo jednak nie będzie interesować jak żmudną ilość prób popełniłeś żeby osiągnąć dany efekt.
Widząc kogoś przed tego typu projektem możemy mu jedynie życzyć powodzenia w przetrwaniu tej wyczerpującej próby.

Zmiana czy walka?

Programowanie nie będzie sprawiało Ci radości codziennie, ale mimo wszystko nie powinieneś zmieniać projektu od razu. Z taką formą pracy możemy dobrze żyć, dodatkowo wykorzystać ją nawet do uzyskania motywacji. Wiele błędów i nieporozumień mogą skłonić Cię do dowiedzenia się o nich bardzo wielu informacji. Zauważysz mocne i słabe strony różnych technik, nauczysz się odpowiednio dobierać technologie pod dane potrzeby dzięki czemu podczas doboru technologii projektu w przyszłości nie będziesz patrzył na to tylko pod kątem co bardziej lubisz ale również co lepiej spełni potrzeby projektu.

Gdy wrzucono już nas do historycznego projektu mamy dwa wyjścia:

  • Próbujemy wybrać inny projekt w firmie, choć ta opcja jest w pełni zależna od nastawienia szefa oraz stanowiska, na jakim się znajdujesz, trzeba tę opcję bardzo dobrze przemyśleć, ponieważ koncepcja ułatwienia sobie pracy często przynosi dodatkowe problemy.
  • Skonfrontować się z “brudną robotą”. Może być to bardzo dobre hartujące ćwiczenie. Zobaczysz czego nie robić oraz dlaczego co najważniejsze na praktycznym przykładzie. Mimo że przed taką pracą może stać blokada psychiczna pamiętaj że po każdym dniu rozwiązywania takich problemów będziesz coraz bardziej świadomy działania różnych rozwiązań.

Daj sobie pomóc

Pamiętaj, że programowanie to nie tylko praca i źródło dochodu, ale również wielka społeczność. Tysiące developerów chętnie pomagają sobie nawzajem na serwisach takich jak Discord czy Stack Overflow a jest ich znacznie więcej. Masa utalentowanych ludzi chętnie dzieli się swoją wiedzą. Społeczność programistów to wielka rodzina i wręcz czeka na Ciebie z otwartymi ramionami. Nie wstydź się zadawać pytań, ludzie, którzy teraz mogą Ci pomóc również musieli przejść długą drogę.

0
Jaki będzie 2021 rok? Analiza – polski jasnowidz wyjaśnia – „Przepraszam za czarnowidzenie” – Krzysztof…