Na co zwrócić uwagę podczas wyboru smartfona? (Poradnik dla zielonych)

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru smartfona? (Poradnik dla zielonych)

Telefon towarzyszy nam każdego dnia i większości z nas służy do ułatwienia sobie życia. Smartfonów używamy w szkole, pracy, czy w trakcie podróży. Zakup nowego telefonu to wciąż duży wydatek, na który zazwyczaj odkładamy pieniądze z wyprzedzeniem. Jak nie „dać się zwariować” otaczającym nas ofertą i wybrać TEN właściwy model? Poniżej prezentuje kilka porad na które warto zwrócić uwagę.

Na co zwracam uwagę podczas wyboru telefonu?

Nie ma telefonów idealnych. Wbrew wszystkim reklamom przy zakupie telefonu komórkowego nie da się mieć wszystkiego. To właśnie dlatego, zanim zaczniesz porównywanie parametrów i ofert musisz sobie dopowiedzieć na kilka pytań, które pozwolą Ci stwierdzić jakiego telefonu potrzebujesz. Telefon ma pomóc Ci w codziennym życiu, dlatego najłatwiej będzie, gdy upewnisz się, których funkcji będziesz używać najczęściej. Prześledź poniższe pytanie i spróbuj odpowiedzieć na każde z nich. Koniecznie zapisz lub zapamiętaj sobie te odpowiedzi, pomogą Ci one później w wyborze wymarzonego smartfona.

Porada 1: Zanim wybierzesz telefon komórkowy sprawdź do czego będziesz go używał najczęściej.

Od czego zależy dobry aparat w telefonie?

fotografowanie telefonem

Większość z nas przy zakupie telefonu komórkowego zwraca w pierwszej kolejności uwagę na aparat. Nic w tym dziwnego. Aparat w telefonie to w pewnym sensie nasze oczy na świat. To za jego pomocą dzielimy się tym co widzimy z innymi i utrwalamy wspomnienia. Zastanów się jednak, jak zaawansowany musi być twój aparat w telefonie.

NASZA PORADA:
Zwróć szczególnie uwagę na poniższe czynniki, jeżeli będziesz używał aparatu np. do pracy : (np. prowadzenie bloga czy Facebooka)

  • Liczba megapikseli – im więcej tym z reguły lepiej, większa liczba megapikseli to lepsza jakość zdjęć, ale również jej rozmiar.
  • Przysłona– to bardzo ważny parametr odpowiadający za to, ile światła „będzie wpuszczane” do obiektywu. Oznaczamy ją w telefonach parametrem f/… (np. f/2.5) . Przysłony poniżej f/2.0 są uznawane za dobre. Ogólnie im niższa wartość przysłony tym lepiej.
  • Liczba aparatów– W dzisiejszych czasach jeden aparat może się okazać niewystarczający – dodatkowe obiektywy odpowiadają np. za głębie ostrości, które powodują efekt rozmycia podobny jak te, które były kiedyś osiągalne tylko w lustrzankach.
  • PDAF to szybki pomiar ostrości. Jeśli chwali się nim producent – to znaczy, że telefon będzie szybko łapał ostrość. Funkcja szczególnie przydatna dla osób, które lubią robić zdjęcia w ruchu lub gdy mamy mało czasu na wykonanie zdjęcia.
  • FOV to pole widzenia kamery w smartfonie. Dla przykładu FOV 120° oznacza, bardzo szeroki kąt kamery, funkcja przydaje się, gdy oczekujesz od telefonu szerokich kadrów: np. zdjęcia grupowe, gdzie jest dużo ludzi i chcemy by każdy zmieścił się w kadrze.
  • Wielkość Pixeli: oznaczamy ją symbolem µm np. (1.7µm). Im większy piksel – tym lepiej.

Ile Ah (ampero godzin) powinien mieć smartfon?

bateria w smartfonie

Bateria w telefonie to wciąż bardzo ważny element, szczególnie gdy podróżujemy. 2,300 Ah można uznać za przeciętną baterię, która jest montowana w większości smartfonów. Na rynku jest jednak wiele modeli, które obsługują już wartości rzędu 5,000 Ah.

Zwróć również uwagę na opcje szybkiego ładowania. Czy Twój smartfon taką posiada? Sprawdź czas ładowania baterii do pełna. Dowiedź się również czy telefon obsługuje ładowanie indukcyjne.

Ładowanie indykcyjne to taki rodzaj ładowania, który nie potrzebuje podłączania żadnych kabli, telefon wystarczy położyć na ładowarce lub oprzeć o nią tak, by urządzenia się ze sobą stykały w odpowiedni sposób.

nfc w telefonie
Obsługa NFC będzie niezbędna jeśli chcesz płacić telefonem.

Jak płacić telefonem za zakupy?

Jeśli chcesz płacić telefonem za zakupy to twój telefon musi mieć wbudowane NFC. Zwróć na to uwagę podczas zakupu telefonu. Brak NFC = brak możliwości płatności zbliżeniowych telefonem.

Jaki wyświetlacz w telefonie będzie najlepszy?

Każdy wyświetlacz ma swoje zalety i wady. Ja nie potrafiłbym obejść się bez wyświetlacza w systemie AMOLED. Jest to dla mnie warunek konieczny, z kilku powodów.

Wyświetlacz AMOLED – wyświetla piękne kolory, dzięki swojej technologii wyświetlacz typu AMOLED w telefonie nie podświetla czarnego koloru. Oznacza to, że czarny jest po prostu wyłączony. Dzięki takiemu zabiegowi telefon ma lepszy kontrast. Widać to szczególnie podczas oglądania filmów i seriali. Jeśli jesteś fanem dobrego kina na telefonie to warto dołożyć kilka złotych i zadbać o to by wyświetlacz był „Amoledowy a nie IPS lub LCD.”

Wyświetlacz AMOLED to przede wszystkim niewyblakłe kolory, piękna czerń i głębia.

Poniższe zdjęcie pokazuje różnice między technologią AMOLED a TFT
(zwróć szczególną uwagę, ile energii zostaje użyte by podświetlić czarne elementy po prawej stronie oraz jakiej jakości jest to podświetlenie)

File:Super AMOLED vs. TFT (clear black).JPG
Obrazek: DrFailov / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Moja Porada:
Jak widzisz na zdjęciu powyżej wyświetlacz AMOLED cechuje również oszczędność energii. Czarny kolor nie jest wyświetlany (patrz telefon po lewej) .AMOLED lubi bowiem czerń i świetnie ją prezentuje. Dlatego proponuje Ci wykorzystanie czarnej tapety oraz motywów w swoim smarfonie. Ja również tak zrobiłem (zdjęcie poniżej) i jestem bardzo zadowolony z efektów. Postaw na minimalizm a w dodatku Twoja bateria będzie Ci wdzięczna! Przy okazji nie będą Cię rozpraszać tapety w telefonie. Możesz ustawić całe czarne tło lub po prostu zdjęcie z ciemnymi elementami!

ustawianie tapety wyświetlacz amoled
Wyświetlacz Amoled pozwoli Ci zaoszczędzić energię jeśli będziesz używać ciemnych motywów.

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu pięknej czerni, to unikaj wyświetlaczy LCD oraz IPS.

Jaki wybrać smartfon do gier?

Kochane gierki! Uwielbia je (prawie) każdy! Co zrobić jednak, by gry na telefonie się nie zacinały? Jaki smartfon do gier najlepiej wybrać?

To zależy – w co i jak intensywnie gramy oraz w jaki sposób korzystamy z akceleracji 3D w grach.
Standardową specyfikacją, by telefon się nie zacinał powinno być na dzień dzisiejszy według mnie przynajmniej 4GB pamięci RAM. Tu już nie chodzi o same gry, ale system, powiadomienia, konta Google, synchronizacja danych…
Te parametry zabierają naprawdę dużo pamięci.

Jeśli nie grasz w rozbudowane gry to więcej niż 4 gb pamięci RAM nie będzie Ci potrzebne. Jeśli jednak jesteś zapalonym graczem, zwróć również uwagę na:

Ranking Antutu – możesz tam wpisać nazwę swojego telefonu i porównać jego wynik z innymi modelami i markami. Test Antutu znajdziesz tutaj -> http://www.antutu.com/

Poza parametrami warto również zwrócić uwagę na inne korzyści jakie reklamują producenci. Już w nawet średnio półkowych telefonach są dostępne systemy chłodzenia cieczą. Z kolei np. Motorola udostępniła tak zwany moduł dla graczy, który pozwala zamienić telefon w agmepada.

Oprogramowanie producenta czyli niechciane aplikacje:

Wystrzegaj się za wszelką cenę oprogramowania do którego została dodana masa dodatków! Jest to niezwykle częsta taktyka stosowana np. u operatorów komórkowych, u których wielu z nas zamawia swoje telefony. Również niektórzy producenci przesadzają z liczbą niepotrzebnych aplikacji których nie można później usunąć. Mnie ten fakt bardzo irytuje, dlatego coraz częściej przy zakupie telefonów sprawdzam czy w danym telefonie jest tak zwany „czysty android”. Bazując na moim doświadczeniu mogę również powiedzieć, że telefony Samsunga mają często właśnie dużą liczbę takich nie do końca przydatnych aplikacji. Dużo lepszym wyborem w tej kwestii jest skorzystanie z oferty takich firm jak Xiami czy Smartfony Motrola (czysty android + tylko konieczne aplikacje do obsługi np. gestów, latarki, aparatu).

Wciąż potrzebujesz pomocy przy wyborze smartfona?

Zadaj mi pytanie w komentarzu poniżej lub wyślij nam wiadomość prywatną na Facebooku. Bardzo sprawnie odpowiadamy na wiadomośći!

0
Dlaczego w Internecie powstają fałszywe profile społecznościowe? Co kwartał Facebook usuwa ich aż ok. 1.7… Nadeszła nowa gra, ma zastąpić City Skylines i SimCity – „NewCity”.