Jak nagrać swój głos – dobrze i tanio. Poradnik dla nowicjuszy

Jeszcze kilkanaście lat temu nagrywanie dźwięku i jego obróbka były zajęciami, które wymagały profesjonalnego sprzętu, oprogramowania i dużej wiedzy technicznej. Podpowiadamy jak nagrać swój głos. W domowych warunkach osiągnięcie poziomu radiowej jakości audio było praktycznie niemożliwe. Na szczęście wraz z rozwojem komputerów stan ten powoli zaczął ulegać zmianie. Dziś urządzenie potrafiące nagrywać przyzwoitej jakości dźwięk każdy ma w swojej kieszeni, a dobrej jakości mikrofon do nagrywania głosu, można kupić za równowartość ceny kilku biletów do kina. Tymi optymistycznymi słowy zapraszam was do serii moich poradników o nagrywaniu dźwięku dla wszelkich amatorów nagrywania głosu
O czym piszemy w tym artykule?
Dla kogo jest to poradnik?
Dla wszystkich tych, którzy czują chęć, lub mają potrzebę nagrania swojego lub czyjegoś głosu, a nie mają pojęcia od czego zacząć. Jest także dla tych, którzy już pewne próby nagrywania podjęli, ale nie osiągnęli satysfakcjonujących efektów.
Jak nagrać swój głos – Co będzie potrzebne?
Wszystko oczywiście zależy od budżetu, jakim dysponujemy.
- Komputer
Nada się praktycznie każdy, który potrafi uruchomić przeglądarkę internetową i nie wybuchnąć. Dobrze by było też, by nie hałasował zanadto – szum otoczenia to twój wróg. Jeśli jednak twój sprzęt nie należy do cichych, to rozważ wykorzystanie smartfona do nagrania. Do wielu modeli powinno udać się nawet podłączyć mikrofon USB przez przejściówkę. - Mikrofon
Na początek spróbuj wykorzystać to co masz, a jestem pewien, że w swoim otoczeniu posiadasz przynajmniej jeden. Na przykład w laptopie lub w swoim smartfonie. Jeśli posiadasz urządzenie z wyższej półki, prawdopodobnie jego mikrofon będzie bił na głowę większość amatorskich mikrofonów za +/- 50 zł. - Oprogramowanie do nagrywania i obróbki dźwięku
To najtańszy z elementów układanki, gdyż istnieje wiele rozwiązań darmowych zarówno do prywatnego jak i komercyjnego użytku. Jednym z nich jest program Audacity, który pozwala na nagrywanie i przetwarzanie dźwięku w zakresie znacznie przekraczającym potrzeby tego poradnika.
Link do Audacity:
Pobierz i zainstaluj program w wersji odpowiedniej dla swojego systemu.
Zanim zaczniesz
Jesteś przed swoim pierwszym nagraniem. Przed sobą masz kartkę z tekstem i mikrofon, serce przyspiesza swój rytm, dłonie zaczynają się pocić. Ale zaraz zaraz, zanim przystąpisz do nagrywania zapamiętaj te kilka porad na początek.

Porada #1: Zaprzyjaźnij się z mikrofonem
Jak nagrać swój głos? Zanim przystąpisz do właściwego nagrania zacznij gadać… sam ze sobą. Nie przejmuj się, nikt nie patrzy, nikt nie uzna cię za wariata. Po prostu zacznij mówić, cokolwiek. Spróbuj odegrać rolę postaci ze swojego ulubionego serialu lub gry. Krzyknij! Wygłupiaj się i nagraj to. Odsłuchaj swoje nagrania. Prawdopodobnie zorientujesz się, że emocje, które wyrażasz nie są dostatecznie głębokie. Nie przejmuj sie tym, na początku najważniejsze jest to, byś zaprzyjaźnił się z mikrofonem, byś się z nim oswoił, byś zapomniał, że mówisz do kawałka metalu. Spróbuj mówić tak, jakbyś rozmawiał(a) ze swoim dobrym kumplem. I pamiętaj, większość ludzi nie lubi słuchać swojego nagranego głosu. Dzieje się często tak nie dlatego, że jest on brzydki, ale dlatego, że brzmi on zupełnie inaczej niż głos, który słyszymy “z wnętrza siebie” i nie jesteśmy do niego przyzwyczajeni.
Porada #2: Nie zaczynaj za każdym razem od nowa
Jak nagrać swój głos nie musząc wiecznie powtarzać materiału? Gdy jesteś w trakcie nagrania i pomylisz się, nic nie szkodzi. Po prostu powtórz fragment tekstu, w którym wystąpiła pomyłka i nagrywaj dalej. Pomyłki się zdarzają nawet profesjonalnym lektorom. Pomylone fragmenty można łatwo wyciąć, a ciągłe powtarzanie tego samego tekstu od początku może niekorzystnie wpłynąć na naturalność nagrania.
Porada #3: Mów w miarę blisko, ale nie za blisko mikrofonu
To częsty błąd ludzi nie mających pojęcia o nagrywaniu. Mów tak blisko mikrofonu jak to możliwe, ale na tyle daleko, by nie było słychać trzasków. Szczególną uwagę zwróć na słyszalność tzw. wybuchowych spółgłosek tj. “p”, “b”, “d”, “t” itd.

Porada #4: Wycisz wszelkie dźwięki otoczenia
Wydaje się oczywiste, ale chciałbym zwrócić na to szczególną uwagę. Tak naprawdę im mniej hałasów otoczenia, tym lepsza jakość nagrania. Ale nie chodzi tutaj tylko o zwykłą, przeciętną ciszę. Dźwięk dookoła nas roznosi się zawsze, a to czy ludzki mózg uzna coś za ciszę to tylko kwestia percepcji. Innymi słowy cisza w mieszkaniu w bloku, to nie to samo, co cisza w domku jednorodzinnym na spokojnej wsi. A cisza w piwnicy takiego domu, to już całkiem co innego. Co chcę przez to powiedzieć? Jeśli jesteś w stanie jakkolwiek zmniejszyć hałas otoczenia, to zrób to. Szumy oczywiście można wyciąć w późniejszej obróbce audio, ale jest to okupione utratą jakości. Nie bez powodu profesjonalne studia nagrań znajdują się często głęboko pod ziemią.
Porada #5: Jakość materiału źródłowego to podstawa
Owszem, narzędzia do obróbki dźwięku stoją dziś na naprawdę wysokim poziomie. Nic jednak nie zastąpi wysokiej jakości materiału źródłowego. Nawet jeśli nie masz porządnego mikrofonu, albo o zgrozo jedynym jaki posiadasz jest ten zamontowany w twoim smartfonie, stosując się do porad #3 i #4 powinieneś osiągnąć zadowalający efekt
Jeśli zainteresował Cię mój wpis sprawdź koniecznie co napisałem na temat wyboru pierwszego języka programowania.