Home Office – jak poradzili sobie z nim Polacy?

Home Office – jak poradzili sobie z nim Polacy?

Model pracy w stylu Home Office to wyzwanie narzucone Polakom przez epidemię koronawirusa w Polsce. Wielu pracodawców nigdy nie planowało nawet myśleć o pracy zdalnej wśród pracowników i nagle okazało się, że nie jedna firma z dnia na dzień musiała przenieść się w model pracy zdalnej.

Wbrew obawom okazuje się, że wszystko jest możliwe a pracownicy pozostający w domach pracują wydajniej. Dlaczego model pracy home office jest czasem lepszy od zwykłego?

Wszystko co robisz możesz załatwić meilem.

Dla wielu osób może się to wydawać nieco absurdalne. Jak to ? Cała firma i mail wystarczy? Otóż w wielu przepadkach TAK. Model pracy zdalnej nie potrzebuje bowiem pogawędek przy kawie czy dystrybutorze wody. Model pracy zdalnej ma również w głębokim poważaniu rozmowy o niczym i długie debaty na temat tego co trzeba a czego nie. Tutaj nie ma niedopowiedzeń. Tutaj nie usłyszysz odpowiedzi nie wiem, przecież już o tym mówiliśmy, „zapomniałeś?” itp. Wszystko mamy na mailu z datą, godziną i sekundą. Informatyki nie można oszukać!

Niższe koszty utrzymania.

Pracodowacy wciąż boją się home office – że będzie źle, że nie będzie kontroli. „Jak to mam płacić za siedzenie w domu komuś?” – mógłby rzecz nie jeden szef. Okazuje się jednak, że praca w modelu home office przynosi często większy zysk niż wydatek:

  • Home office rezygnuje z takich opłat jak czynsz czyli często jednego z największych wydatków w małych przedsiębiorstwach.
  • Praca zdalna pozwala również zrezygnować z rachunków za wodę, gaz czy prąd.
  • Internet to często kolejny wydatek, którego pracodawca nie musi pokrywać, lub płaci mniej – z racji, że każdy z nas korzysta z domowej sieci.
Czas to pieniądz. Home office pomoże wykorzystać Ci go dobrze.

Z troską o środowisko. Home office – to już styl życia Polaków.

Czy wiedziałeś że:

Średni czas dojazdu wynosi w Polsce 41 minut. Średnia Europejska to 42 minuty (źródło Page Group).

Ceny benzyny w Polsce spadły, lecz okazuje się także, że popyt na nią również. Pracownicy zostali w domach więc nie muszą dojeżdżać do pracy.

Prawie wszystkie wskaźniki w Polsce wykazują obniżone zanieczyszczenie powietrza. To nie tylko oszczędność dla planety. Ale też pieniędzy. Nie jeździmy bowiem do pracy, więc nie musimy tankować swoich samochodów. Wzrasta sprzedaż online, towary zamawiamy do domu. Nie wychodzimy do urzędów, nasze dzieci zostają w domach i e-lerningują.

Dla wielu osób home office to okazja do pracy w spokoju, w domowym zaciszu bez konieczności ciągłego kontaktu z członkami firmy.

Home office – poradnik

Jeśli pracujesz w domu – weź pod uwagę kilka moich porad:

  • Nie pracuj w piżamie! Ubierz się ładnie, masz czuć się elegancko. Koniecznie załóż również buty.
  • Nie pracuj w kuchni – ucierpi na tym nie tylko Twoja sylwetka ale również uwaga.
  • Trzymaj się wyznaczonych przerw, tak jak w pracy.
  • Nie rób nadgodzin.
  • Znajdź ciche i ustronne miejsce w którym możesz spokojnie pracować. Usuń wszelkie rozpraszacze.
Wielozadaniowość, Wydajność, Menedżer, Czas, Biznesu
Wielozadaniowość to konieczność do której trzzeba się przygotować.

Nie byliśmy na to przygotowani – ale zdaliśmy egzamin na 5+

Paradoksalnie epidemia wirusa może pozytywnie wpłynąć na rozwój Polskiej gospodarki. Rząd wprowadził możliwość „e-sejmu” – jeśli mogę tak określić zdalne obradowanie. Tvp uruchomił e-szkołę i e-przedszkole czyli jedną z pierwszych w Polsce „próbę”cyfryzacji platform edukacyjnych. Ludzie też starają się sobie pomaga i zaczynają się jednoczyć. Ostatnio widziałem ogłoszenia „Pomogę zrobić zakupy osobą starszym”, „za darmo wypełnię PIT”, „Darmowe korepetycje dla dzieci” – pomaga każdy kto może. U mnie w domu mieliśmy wizytę przedszkolanki. Dyrektorka szkoły przywiozła każdemu rodzicowi w kolorowanki dla każdego przedszkolaka – w tym mojej siostry. Myślę, że tym pozytywnym akcentem chciałbym Was zaprosić do poprzedniego artykułu, również o polskim społeczeństwie.

1
Nie tylko benzyna. Dzięki „napadom” Polaków na sklepy spadły ceny żywności. Pozerstwo – To mnie wkurza w Polakach! Reportaż – polskie społeczeństwo.